Człowiek istnieje nie tylko po to,
By poszerzać granice swojego poznania
Lecz również po to, by uprawiać ziemię,
Siać, żąć, wypiekać chleb.
/Paulo Coelho/
Święto Plonów to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów od stuleci na trwale zakorzeniony w naszej tradycji. To czas wdzięczności, radości, poczucia satysfakcji z efektów ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, jak również wspólnej refleksji nad nowymi wyzwaniami, zadaniami i ważnymi celami do zrealizowania jakie stoją przed Rolnikami naszej Gminy.
Miejsko - Gminne Dożynki w Nekli odbyły się 21 sierpnia w parku przy Nekielskim Ośrodku Kultury. Dożynki rozpoczęły się o godz.14.30 wyjazdem korowodu dożynkowego z Nekielskiego Rynku. Korowód prowadziła Orkiestra Dęta Nekielskiego Ośrodka Kultury z kapelmistrzem, Panem Eugeniuszem Drewniakiem, w asyście konnej stadniny HERA z Gierłatowa. Za nimi maszerowały Poczty Sztandarowe, delegacje wieńcowe, Starostowie Dożynek, zaproszeni goście, mieszkańcy i oczywiście pięknie przystrojone maszyny rolnicze. Następnie została odprawiona uroczysta Msza Święta celebrowana przez ks. Kanonika Ryszarda Golińskiego – proboszcza parafii w Nekli, homilię wygłosił ks. Sławomir Stronka – proboszcz parafii Targowa Górka.
Po Mszy Świętej Starostowie Dożynek wręczyli bochen chleba Panu Karolowi Balickiemu – Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla, a zespół Folklorystyczny „Wiwaty” z Pobiedzisk obśpiewał wieńce przygotowane przez poszczególne wioski naszej Gminy. Starostowie, Burmistrz oraz zaproszeni goście dzielili chleb i częstowali mieszkańców. Po obrzędach folklorystycznych zaproszeni goście wygłosili krótkie przemówienia.
Po oficjalnych przemówieniach nadszedł czas na część artystyczną. Na estradzie jako pierwsza wystąpiła Pani Sylwia Prętka – Galas, która rozbawiła publiczność opowiastkami gwary poznańskiej. Następnie zespół ,,SKANER’’ porwał publiczność do tańca, bawiono się w rytmie największych ich przebojów. Niewątpliwie gwiazdą wieczoru był Rudi Schuberth & Wały Jagiellońskie.
Dla gości imprezy organizatorzy przygotowali wiele atrakcji takich jak: stoiska promocyjne firm, stoiska gastronomi, loteria fantowa która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci dla których między innymi przygotowano wioskę indiańską.
Święto plonów tradycyjnie zakończyła zabawa taneczna z zespołem ,,SEKRET’’.
Tegoroczne Święto było doskonałą okazją do wspólnych spotkań służących integracji lokalnej społeczności, jak również odpowiednim momentem do wyrażenia naszej wdzięczności rolnikom i ich rodzinom za kultywowanie wielowiekowych tradycji oraz przekazywanie szacunku do ziemi kolejnym pokoleniom. Piękny gest dzielenia chleba, będący znakiem międzyludzkiej solidarności i budowania więzi społecznej oraz niepowtarzalna symbolika obrzędu dożynkowego dostarczyły wszystkim zgromadzonym chwil wzruszeń, jak również dobrej zabawy.