PRZEDSTAWIAMY WOJCIECHA OLEJNIKA -
NOWEGO KAPELMISTRZA ORKIESTRY DĘTEJ NEKIELSKIEGO OŚRODKA KULTURY!
Z dniem 2 grudnia, współpracę z Orkiestrą Dętą Nekielskiego Ośrodka Kultury rozpoczął nowy kapelmistrz. W ramach ogłoszonego konkursu wpłynęły 3 oferty, po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych (w których uczestniczyli przedstawiciele NOK, UMIG oraz Orkiestry), postanowiliśmy podjąć współpracę z p. Wojciechem Olejnikiem. Poniżej przedstawiamy krótki wywiad z kapelmistrzem, by dowiedzieć się nieco więcej o nim samym oraz jego pomyśle na funkcjonowanie orkiestry. Zapraszamy do lektury!
Kilka słów o sobie …..
Jestem absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale instrumentalny w klasie trąbki prof. Romana Grynia, a obecnie studiuję drugi kierunek studiów. Jest nim Dyrygentura Orkiestr Dętych w klasie majora Pawła Joksa.
W swojej karierze miałem przyjemność występować jako muzyk - trębacz z wieloma wspaniałymi orkiestrami znakomitych dyrygentów takich jak Jerzy Salwarowski, Agnieszka Nagórka, Przemysław Neumann czy Tomasz Szymuś. To oni w głównej mierze zainspirowali mnie do zostania dyrygentem. Moje doświadczenie w kwestii orkiestr dętych zaczęło się dla mnie bardzo wcześnie. Już od lat dzieciństwa, jako trębacz, aktywnie uczestniczyłem w życiu Orkiestry Dętej przy OSP w Chełmcach niedaleko Kalisza skąd pochodzę a którą to obecnie prowadzę jako kapelmistrz. W kolejnych etapach życia miałem przyjemność współpracować
z wieloma różnymi orkiestrami takimi jak Orkiestra Dęta przy Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie czy Orkiestra Miasta Poznania przy MPK. Działalność i brzmienie takich oraz innych orkiestr zawodowych działa na mnie inspirująco i jest poniekąd wyznacznikiem i celem do jakiego chcę dążyć.
Jaki ma Pan plan rozwoju dla Orkiestry Dętą Nekielskiego Ośrodka Kultury?
Głównym celem rozwoju orkiestry będzie poszerzenie i znormalizowanie składu dla klasycznej orkiestry dętej przy równoczesnym dążeniu do poprawy poziomu technicznego całej orkiestry, a co za tym stoi - poszczególnych muzyków.
W dalszych planach na pewno będzie to wzbogacenie wykonywanego repertuaru o sztandary muzyki klasycznej jak i rozrywkowej.
Jak będą wyglądały próby?
Próby orkiestry odbywać będą się w środy i piątki w godzinach od 17.00 do 21.00 z podziałem na lekcje indywidualne, sekcyjne oraz próby w całym składzie. Dokładny rozkład jest w trakcie tworzenia, tak by był dogodny dla instrumentalistów oraz by wyniki tych lekcji były jak najbardziej owocne.
Kiedy możemy się spodziewać pierwszego występu pod batutą nowego kapelmistrza?
Szczerze powiem, iż grudzień będzie dla nas miesiącem typowo zapoznawczym. W tym czasie postaram się także uporządkować wszystkie sprawy techniczne, takie jak wymiana zużytych instrumentów oraz uzupełnienie brakujących nut.
Niemniej jednak postaram się by w styczniu, przy okazji Finału WOŚP, orkiestra dała chociaż krótki koncert pod moją batutą.
Na zakończenie….
Podejmując współpracę z Nekielskim Ośrodkiem Kultury spotkałem się z wielką uprzejmością, zaangażowaniem oraz chęcią pomocy zarówno ze strony dyrekcji jak i członków orkiestry. Myślę, że mając do dyspozycji młodych, chętnych do pracy ludzi uda nam się stworzyć prężnie działającą orkiestrę dętą o znakomitych osiągnięciach muzycznych, która będzie chlubną wizytówką gminy Nekla.