Nekla - osp.nekla.eu

Tło strony.PNG 0dec804b9152ff8c35680f1682e553e3
image-2.jpg 3244ec5334839751d1fadd841cbcb453
 
Nekielskie Święto Plonów
2013-09-03 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

Barwny korowód otworzył tegoroczne dożynki miejsko-gminne. Asysta konna ze Stajni Gronówka w Barczyźnie, mażoretki i Orkiestra Dęta Nekielskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem kapelmistrza państwa Gabrieli i Eugeniusza Drewniaków. Wieniec Gminny niósł Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Modraki” z Przeźnierowa, za którym kolejno podążały władze gminy, starostowe dożynek, poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, rolnicy, zaproszeni goście i mieszkańcy. Pochód zamykały maszyny rolnicze pana Daniela Waligóry z Targowej Górki oraz pana Ryszarda Begiera z Nekli. O godz. 15:00 rozpoczęła się polowa msza św. celebrowana przez księdza Wojciecha Schejna, proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Nekli. Dziękowano Bogu za dobre plony, a rolnikom za ciężką pracę.

Po mszy o godz. 16:00 rozpoczęły się uroczystości obrzędowe w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Modraki”. Poświęcono wieńce dożynkowe i chleb, a Burmistrz Miasta i Gminy Nekla, Karol Balicki otrzymał bochen chleba, upieczonego ze zboża z tegorocznych zbiorów, by „dzielić go sprawiedliwie”. Funkcję starostów dożynek pełnili Elżbieta Daniszewska z Racławek i Dariusz Nowecki z Mystek.  Starostowie, Burmistrz oraz zaproszeni goście podzielili chleb i poczęstowali mieszkańców. Po dożynkowych przyśpiewkach nastąpiło tradycyjne obtańcowywanie oraz rzucanie ziarnem. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości Burmistrz oraz zaproszeni goście wygłosili przemówienia.

Po części oficjalnej nie mogło zabraknąć części artystycznej. Na scenie kilkakrotnie pojawiały się Sylwia Prętka – Galas,  zwyciężczyni XXVI Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej "Godejcie ponaszymu",oraz Ewa Czajka. Z przyjemnością obejrzeliśmy występ rodzimej nekielskiej gwiazdy – Krzysztofa Kapturskiego. Koncert był wspaniałą okazją do przypomnienia sobie utworów o Nekli, które powstały 15 lat temu. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania, a nawet wzruszenia wśród zgromadzonej publiczności.

Podczas tegorocznych dożynek nie mogło zabraknąć zespołu disco polo. Przed publicznością wystąpił zespół Mister Dex, który porwał gości do zabawy. Po koncercie odbyło się losowanie głównych nagród loterii fantowej, która jak zwykle dostarczyła wszystkim wiele emocji. Po raz pierwszy jednak, wspólnie z burmistrzem, nagrody losowali starostowie dożynek, którzy byli też sponsorami jednej z nich. Wreszcie nadszedł oczekiwany przez wszystkich koncert zespołu SKALDOWIE, bracia Zielińscy z zespołem zaprezentowali znane wszystkim utwory oraz kilka nowości. Po 22:00 ruszyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.

Podczas całej imprezy można był skorzystać ze stoisk promocyjnych, zamków dmuchanych, stoisk gastronomicznych. Najmłodszych uczestników rozbawiła sportowa grupa olimpijska, mająca wiele pomysłów na świetną zabawę. Wiele wrażeń dostarczyły dzieciom zabawy z dekoracjach dożynkowych, na które składały się młyn oraz świnki. W tym roku można było podziwiać tradycyjne rękodzieło wytwarzane przez mieszkańców gminy. Tradycyjnie już wielkim powodzeniem cieszyła się dożynkowa loteria fantowa.

Dożynki miejsko- gminne były wspaniałą okazją by podziękować rolnikom za ich trud i siłę wkładane w ciężką pracę na roli. Jest to czas wdzięczności za to, że dzięki temu jaki szacunek oddają ziemi, możemy cieszyć się jej płodami przez cały rok.

 Aleksandra Kujawa

Dożynkowe podziękowania

 

Organizatorzy Miejsko Gminnych Dożynek 2013, składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji święta plonów, w szczególności: księżom z parafii w Nekli oraz Targowej Górki, delegacjom wieńcowym, pocztom sztandarowym, rolnikom, sponsorom, druhom OSP Targowa Górka, wystawcom, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Nekla, pracownikom Nekielskiego Ośrodka Kultury, orkiestrze dętej NOK, mieszkańcom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tegorocznych dożynek.  

 

Sponsorzy Dożynek Miejsko - Gminnych w Nekli

 

 1. Przedsiębiorstwo Rolno – Handlowe Rajmund Gąsiorek, Czerniejewo

 2. Zakład Produkcyjno – Usługowo – Handlowy Małgorzata i Grzegorz Staniek, Stępocin

 3. Zakład Robót Wielobranżowych Marek i Waldemar Kubiaczyk,

 4. Restauracja GREYS,

 5. Studio Weselne Anna Margasińska, Nekla

 6. Restauracja LATTE Barbara Marcinkowska, Nekla

 7. Piekarnia AGNES, Nekla

 8. Mleczarnia Wrzesińska, Września

 9. Koło Pszczelarzy Nekla,

 10. Stajnie Gronówka, Barczyzna

 11. Zakład Drogowo – Transportowy Sławomir Begier, Nekla

 12. Zakład Wielobranżowy „TRANS - BRUK” Marek Begier, Nekla

 13. Gospodarstwo Rolne - Elżbieta i Ryszard Begier

 14. Gospodarstwo Rolne – Daniel Waligóra

 15. Gospodarstwo Rolne – Elżbieta Daniszewska

 16. Gospodarstwo Rolne – Dariusz Nowecki

 17. Gospodarstwo Rolne - Kazimierz Stefaniak,

 18. Gospodarstwo Rolne - Franciszek Stawicki

 19. Gospodarstwo Rolne - Bernardyna Maścibroda

 20. Gospodarstwo Rolne – Mirosław i Honorata Kurczewscy

 21. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Złoty Kłos”, Podstolice

 22. Spółdzielnia Produkcji Rolnej „ROLNIK”, Chwałszyce

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię